Miesięczne archiwum: f2015Mon, 27 Jul 2015 12:38:39 +000007pm31 27pm3115 0738Europe/Warsaw3938ę2015-07-27T12:38:39+00:002077Europe/Warsaw122015 pmMon, 27 Jul 2015 12:38:39 +00002015-07-27T12:38:39+00:001238100000007

psl-wkk-seniorwigor-img1

119 domów seniora w 2015 roku

Autor: | Ministerstwo, Seniorzy | Brak komentarzy

Rozstrzygnęliśmy tegoroczną edycję naszego programu Senior WIGOR.

Dofinansowanie do stworzenia dziennych domów seniora dostanie 119 samorządów. WIGOR-y powstaną m.in. w Krakowie, Szczecinie, Łodzi, ale i w mniejszych miejscowościach – Bochni, Limanowej czy Proszowicach. W ten sposób tworzymy dla seniorów przestrzeń do aktywności, a jednocześnie miejsce w którym mają dostęp do wsparcia, rehabilitacji. Wszystko, co musisz wiedzieć o programie, zobacz na jednej infografice poniżej.

O programie Senior WIGOR pisałem również na blogu.

PSL – 119 domów Senior Wigor

Aby śledzić to co robię na bieżąco, zapisz się do listy:

raport-mockup-web

Raport: Nowa polityka rodzinna w Polsce

Autor: | Ministerstwo, Polityka, Rodzina | Brak komentarzy

Dzieci to ogromna radość dla rodziców, ale też wielka odpowiedzialność. Wiedzą o tym szczególnie polskie rodziny. Choć pracują bardzo ciężko, wciąż zarabiają zbyt mało, by ze spokojem patrzeć w przyszłość. Obejmując stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej uznałem politykę rodzinną – obok walki z bezrobociem i polityki senioralnej – za najważniejsze zadanie w tej kadencji.

Jak powinna wyglądać skuteczna polityka rodzinna?

Zadaniem państwa jest tworzenie lepszych warunków do życia dla polskich rodzin. Ma dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, wspierać w trudnych momentach, zachęcać do aktywności. Rozwiązywać realne problemy. Tylko wtedy Polacy będą chcieli zakładać rodziny tu w kraju, a nie na emigracji.

O tym, jak rząd stara się to robić jest ten raport. Zachęcam do lektury!

POBIERZ RAPORT (PDF)

Aby śledzić to co robię na bieżąco, zapisz się do listy:

Ułatwienia dla rodziców

Autor: | Inne | Brak komentarzy

Od 1 stycznia 2016 roku wnioski o świadczenia rodzinne, z funduszu alimentacyjnego czy Kartę Dużej Rodziny będziemy mogli składać przez internet. Niepotrzebne będą dodatkowe dokumenty – m.in. zaświadczenia z ZUS, urzędu skarbowego czy orzeczenia o niepełnosprawności. Urzędnicy sami sprawdzą dane w innych instytucjach. Takie zmiany wprowadza przygotowana przez nas ustawa, którą dzisiaj przyjął Sejm. Teraz projektem zajmie się Senat.

Attachment-1

Program dla popradzkich gmin

Autor: | Polityka, Praca | Brak komentarzy

Turystyka to niezwykle ważny element gospodarki, szczególnie w tak urokliwych stronach jak Beskid Sądecki. Dlatego tak ważne, abyśmy umieli wykorzystać nasze atuty. Dzisiaj w Muszynie z marszałkiem woj. małopolskiego Markiem Sową i wojewodą małopolskim Jerzym Millerem podpisaliśmy rekomendację dla „Programu rozwoju popradzkich gmin w oparciu o rozwój infrastruktury sportowej i turystycznej”. 

Program zakłada, że w paśmie Jaworzyny Krynickiej powstanie kompleks sportowy łączący ośrodki narciarskie, obiekty turystyki pieszej oraz kajakowej. Według planów, przygotowanie całego projektu przez Związek Gmin Krynicko-Popradzkich potrwa do końca 2017 roku. Budowa całego kompleksu mogłaby ruszyć już 2018 r. Realizacja programu nie tylko podniesie atrakcyjność Beskidu Sądeckiego dla turystów, ale także przyciągnie inwestorów z branży hotelarskiej i rekreacyjnej. Dzięki temu w tym rejonie powstaną setki nowych miejsc pracy.

Kreator Miejsc Pracy - cytat

Kreatorzy wolnej Polski

Autor: | Ministerstwo, Praca | Brak komentarzy

–Reprezentuję prężnie rozwijającą się firmę ze wschodniej Polski i chciałabym Państwu powiedzieć, że do pracy u nas zgłaszają się osoby, które wcześniej wyjechały szukać szczęścia w Warszawie albo zagranicą. Wyjechały na chwilę i wracają. To znak, że także we wschodniej Polsce, można dostać pracę i to dobrą pracę.

Po tych słowach Pani Agaty Serwin z działu kadr i płac drukarni DAKO z Lubartowa, rozległy się długie oklaski.

W Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego zgromadzili się przedsiębiorcy z całej Polski. Byli przedstawiciele małego i średniego biznesu, a także największych przedsiębiorstw w kraju. Choć reprezentowali bardzo różne branże, łączyło ich jedno: w ubiegłym roku tworzyli miejsca pracy, zatrudniali nowych pracowników. Za to chcieliśmy ich nagrodzić.

Kreator Miejsc Pracy – edycja 2015

Już po raz drugi wybraliśmy „Kreatorów Miejsc Pracy”, czyli firmy, które w ubiegłym roku zatrudniły najwięcej pracowników, jednocześnie zapewniając im dobre warunki pracy. W pierwszej edycji konkursu zgłosiło się do nas 70 firm, w tym roku już blisko 250. Liczę, że z każdym rokiem będzie ich nadal w takim tempie przybywać.

Kapituła konkursu – w jej skład wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców – decyzję podjęła jednomyślnie. Oto tegoroczni zwycięzcy konkursu „Kreator miejsc pracy”:

  • W kategorii „Mikro i małe przedsiębiorstwa“ pierwsze miejsce zajęła Rawsko-Bialska Spółdzielnia Socjalna „Nadzieja i Praca“, zajmująca się m.in. pielęgnacją zieleni. W ubiegłym roku zatrudniła 37 nowych pracowników, wszystkich na umowach o pracę.
  • W kategorii “Średnie przedsiębiorstwa przemysłowo-usługowe” zwyciężyła firma August Faller z Łodzi, dostawca rozwiązań do produkcji farmaceutycznych kartoników jednostkowych. W zeszłym roku do pracy przyjęto do pracy 22 młode osoby do 30. roku życia i 7 osób w wieku 50+ – wszystkie na umowach o pracę.
  • W kategorii „Średnie przedsiębiorstwa handlowo-usługowe” wygrała Grupa HRC, specjalizująca się w rekrutacji pracowników. Nie tylko znajduje dobrych kandydatów do pracy dla innych firm, ale sama również zatrudniła w ubiegłym roku 75 nowych osób. Aż 55 z nich to młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Blisko 98% załogi ma umowy o pracę.
  • W kategorii „Duże przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjne” pierwsze miejsce zajęła Lacroix Electronics z Kwidzyna, produkująca podzespoły elektroniczne dla branży motoryzacyjnej i przemysłowej. Firma zatrudnia 1526 osób, z tego 99,9% na umowach o pracę. W samym 2014 roku przyjęła do pracy 1044 nowych pracowników. 704 z nich to młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat.
  • W kategorii „Duże przedsiębiorstwa handlowo-usługowe” najlepsze noty zdobyła DHL EXEL SUPPLY CHAIN, lider branży logistycznej. Firma 99,9% pracowników zatrudnia na umowach o pracę. W ubiegłym roku utworzyła 267 nowych etatów.

Serdecznie gratuluję wszystkich nagrodzonym i wyróżnionym. Nie tylko tworzycie nowe miejsca pracy, przede wszystkim tworzycie dobre miejsca pracy. Dajecie poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji swoim pracownikom i ich rodzinom. Jesteście nie tylko kreatorami miejsc pracy, współkreujecie także wolną Polskę. Bardzo Wam za to dziękuję.