Przyjęty dzisiaj przez rząd program wsparcia przemysłu wzmacnia nie tylko potencjał Śląska, ale także Małopolski, w tym Krakowa. Celem jest zwiększenie roli małopolskiego przemysłu w naszym regionie Europy i wzrost zatrudnienia w województwie.

Będzie to możliwe m.in. dzięki wsparciu dla przedsiębiorstw energochłonnych. W przygotowanym dla nich pakiecie znalazło się m.in. obniżenie obciążeń związanych z kosztami finansowania Odnawialnych Źródeł Energii. Firmy zostaną także częściowo zwolnione z akcyzy na prąd.

Program zwiększa możliwości inwestycyjne regionu. W planie zapisano m.in. budowę odcinków trasy ekspresowej S1 od Pyrzowic do Bielska-Białej oraz modernizację trasy kolejowe E30 Katowice – Kraków.

Większe wsparcie finansowe otrzyma Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Dzięki temu więcej osób bezrobotnych będzie mogło wziąć udział w programach zwiększających zatrudnienie, łagodzących skutki bezrobocia oraz aktywizujących zawodowo. Program zakłada także wzrost finansowania do 15% przy projektach Europejskiego Fundusz Społecznego. Oznacza to, że ich realizacja będzie dla uczestników darmowa.

Author Władysław Kosiniak-Kamysz

More posts by Władysław Kosiniak-Kamysz