W Suchaniu otworzyliśmy dziś kolejny dom seniora z naszego programu Senior-Wigor. Magia takich miejsc polega nie tylko na ciekawych zajęciach, ale przede wszystkim na ludziach, którzy je tworzą.

Gminny dom kultury przy ulicy Kardynała Hlonda w Suchaniu przejęli seniorzy. Oczywiście nie cały, tylko jego część, w której powstał nowy dom dziennego pobytu dla seniorów. Tuż obok młodych ludzi, seniorzy już mogą brać udział w zajęciach muzycznych, plastycznych, teatralnych.

Już na dzisiejszą uroczystość przygotowali przedstawienie. Kiedy rozmawialiśmy po spektaklu, seniorzy zapewniali, że czują się tu wspaniale. Mówili szczerze, było to po nich widać. Ogromnie się cieszę, że takie miejsce powstało właśnie przy domu kultury. Na styku doświadczeń międzypokoleniowych wykuwają się przecież najciekawsze idee.

Nowy dom seniora w Suchaniu to część przygotowanego przez nas w zeszłym roku programu Senior-Wigor, dzięki któremu w całej Polsce powstało 119 nowych placówek dla osób starszych. (więcej o naszym programie przeczytasz tutaj). Magia takich miejsc polega nie tylko na ciekawych zajęciach, ale przede wszystkim na ludziach, którzy je tworzą.

370 mln zł na domy seniorów

Weźmy Łódź. Tutaj w zabytkowej willi przy ul. Senatorskiej powstał pierwszy w mieście dom seniora z naszego programu Senior-Wigor. Seniorzy już mogą zjeść tu coś zdrowego i smacznego, skorzystać z zajęć rehabilitacyjnych, rekreacyjnych i terapii zajęciowej. Do dyspozycji mają także bibliotekę wyposażoną w komputery. Na wiosnę zrewitalizowany zostanie ogród.

Przez 8 godzin dziennie, na razie od poniedziałku do piątku, opiekują się nimi specjaliści – fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny, psycholog. Taki postawiliśmy wymóg tworząc program: jeśli samorząd chce skorzystać z dofinansowania, musi zapewnić seniorom profesjonalną opiekę.

Łódzcy seniorzy chyba są zadowoleni, bo już namawiają władze, żeby ubiegały się o dofinansowanie w tegorocznej edycji programu. Zresztą właśnie po to przygotowaliśmy projekt Senior-Wigor jako projekt wieloletni. Zarezerwowaliśmy środki na lata 2015-2020. W sumie będzie to aż 370 mln zł.

Więcej przestrzeni dla seniorów

Takie przykłady jak w Suchaniu czy w Łodzi można mnożyć. Wymienię tylko placówki otwarte w styczniu (pewnie i tak nie wszystkie): w Bochni z nowego domu seniora korzysta już 17 starszych osób, w Górkach-Sypniewie – 20, w Białobokach – 26, w Proszowicach, Stanowie i w Drobinie – po 30. Otwierając tę ostatnią placówkę biskup Piotr Libera mówił o potrzebie szacunku dla osób starszych i niesieniu im pomocy. Właśnie z tej potrzeby powstał nasz program.

Chcieliśmy w jednym miejscu stworzyć przestrzeń dla seniorów do spotkań towarzyskich, warsztatów kulinarnych, działalności społecznej, budowania więzi międzypokoleniowych. Także do opieki terapeutycznej i rehabilitacji. Domy Senior-Wigor odpowiadają na wszystkie te potrzeby.

Uważam, że prowadzenie mądrej polityki senioralnej to jedną z największych wyzwań stojących przed Polską i całą Europą. Wszyscy musimy dobrze przygotować się na nadchodzące zmiany demograficzne. To wielkie zobowiązanie młodego pokolenia wobec naszych rodziców i dziadków. Nie zapominajmy, że kiedyś wszyscy będziemy seniorami. 


Chcesz wiedzieć pierwszy? Dołącz do nas:

[mc4wp_form]

Author Władysław Kosiniak-Kamysz

More posts by Władysław Kosiniak-Kamysz